4th Grade Grammar and Language YEAR LONG Bundle

$38.00

YOUR ULTIMATE GRAMMAR and LANGUAGE BUNDLE!

This bundle has the ENTIRE YEAR’S Grammar Standards all planned out for you in ONE spot! If you were to buy each of our products separately it would cost $63. Purchasing the bundle saves you $$$$$$! What a deal!

This product is truly amazing and you have EVERYTHING you need to teach the standards to MASTERY!

Here’s What’s Included:

  • Lesson Notes
  • Practice
  • More Practice
  • Foldables for Reader’s Notebooks
  • Reader’s Notebook Activities
  • Sentence Frames
  • Assessments
  • Answer Keys

Standards Covered:

  • Relative Pronouns
  • Relative Adverbs
  • Progressive Tense Verbs
  • Modal Auxiliaries
  • Ordering Adjectives
  • Prepositions
  • Fragments & Run-ons
  • Homophones
  • Capitalization
  • Quotation Marks
  • Compound Sentences
  • Precise Vocabulary
  • Punctuation for Effect
  • Formal & Informal Language

Suggested Lesson Plans for Mastering each Standard in 1 week:

Day 1: Lesson Notes and Practice/ Pair Share Sentence Frames

Day 2: Foldable with “More Practice” page

Day 3: 1 Reader’s Notebook Activity and Sentence Frames

Day 4: 1 Reader’s Notebook Activity and Sentence Frames

Day 5: Assessment

*Sentence Frames should be spiraled throughout the year for continuous exposure to the standard

Please read the following before you purchase this resource:

Return Policy:

All Sales are Final and Nonrefundable.

Shipping Policy:

All products are digital downloads that are delivered electronically and can be downloaded immediately. No shipping required.

Terms of Use:

This resource is intended for ONE CLASSROOM TEACHER to use. Thank you for respecting our hard work!

All rights reserved by the author.

Permission to copy for single classroom use only.

Electronic distribution is limited to single classroom use only. Not for public display.

Any questions? Email us at:

desandmichelle@therigorousowl.com